Bolest zad je v dnešní době velmi rozšířený problém. Lidé si často stěžují na bolest spodní části zad, mezi lopatkami i krční oblasti. V tomto článku se budeme věnovat té spodní části. Ta se dá ještě rozdělit na bederní a křížovou. V té křížové bývá centrem bolesti SI skloubení. Bolest samotná může mít různé zdroje, např. zranění, výhřez meziobratlové ploténky nebo přetížení zádových svalů. Některé statistiky uvádějí, že lidi bolí záda v 90% případů právě z důvodu svalového přetížení. Takže se blíže podíváme na tuto problematiku.
Poslední aktualizace: 20.6.2021

Bolest zad dole
Takto často klienti popisují bolest v bederní části zad. Přijde mi, že je to nejproblematičtější oblast. Není divu, důvodů proč by bederní oblast mohla zlobit je při dnešním moderním způsobu života víc než dost. Mezi ně patří například tyto dva:
Zkrácený m. iliopsoas [sval bedrokyčlostehenní]
Tento sval se upíná na bederní obratle jedním úponem a na stehno úponem druhým. Jeho hlavní funkcí je ohýbat kyčel. Důvodem zkrácení je mimo jiné časté sezení protože když člověk sedí, tak je kyčel permanentně ohnutá, tzn mezi stehnem a trupem je v sedě cca 90°. Tento sval je tím pádem ve zkrácení. Když je v této pozici dlouhodobě a člověk ho neprotahuje, tak ztrácí svoji původní délku. To způsobuje hyperlordózu [zvýšené prohnutí] v bederní oblasti a tím vzniká vadné držení těla a přepětí v bedrech, které bolí. Řešením je tento sval pravidelně protahovat, aby bedra měla šanci se uvolnit. Následně je dobré protahovat a uvolňovat i samotná bedra.
Ochablý core
Obecným důvodem ochabnutí svalů je jejich nedostatečné používání. Core je soubor čtyř svalů uložených hluboko našeho těla v oblasti břicha. Jeho funkcí je poskytovat tělu oporu při pohybu. Pokud se však člověk nehýbe, není moc důvodů proč by měl být core aktivní. Zřejmě nejčastější věc, kterou člověk vyměňuje za pohyb je sezení. Řešením při neaktivním core však není náročný pohyb, jak by se na první pohled mohlo zdát. To by mohlo situaci ještě zhoršit. Řešením je cílené cvičení na core, a až se ho podaří aktivovat, je vhodné se teprve začít více hýbat.
Jak je vidět, časté sezení bývá příčinou bolesti spodních zad z více důvodů. Protože dneska lidé prosedí velkou část dne, je dobré se naučit jak sedět. Tomuto tématu se podrobně věnuji v článku Zdravé sezení.
Bolest zad nad zadkem
Tuto bolest často popisují lidé, které trápí SI (sakroiliakální) skloubení. Toto skloubení se nachází právě nad oblastí hýždí na pravé i na levé straně. Je tvořeno kosti křížovou [os sacrum] a kosti kyčelní [os ilium]. Tyto dvě kosti mají být vůči sobě pohyblivé, ale často tomu tak zcela není z důvodu zatuhlých měkkých struktur jako jsou svaly a ligamenty.
Řešením je rozpohybovat SI skloubení pomocí cviků, u nichž dochází k tomu, že kost křížová je stabilní a kolem ní se lehce pohybuje pánev postupně ve všech třech rovinách. A dále je potřeba naučit svaly excentrické práci a tím tomuto skloubení odlehčit. Dobrým základem je posílit core, což je systém, který nejen v tomto článku často skloňuji. Je to totiž jeden z nejdůležitějších svalových systémů, které máme.
Bolest zad a nohou
Od zad mohou bolet i dolní končetiny, často chybně označované jako nohy (noha je pouze část dolní končetiny - pod kotníky). Příčin může být jako obvykle několik, často je problém ve spodní části zad.
Tím, že je tato oblast až naspodu trupu, jsou na ní kladeny velké nároky co se nosnosti týče, protože horní polovina těla je zde posazená. Aby celá váha nespočívala jen na páteři, máme core, který má pomáhat tuto oblast nadlehčit. Ten však často nebývá příliš funkční a tak vznikají velké kompresní síly ve spodních zádech. To může vést k nadměrnému tlaku jak v SI skloubení, tak na meziobratlové ploténky.
Blokáda SI často způsobuje bolesti, které mohou vést právě až do nohou. V případě přetížených a nadměrně stažených svalů v bedrech může vlivem zvýšeného tlaku dojít k posunutí meziobratlové ploténky a ta pak tlačí na míšní kořeny (míšní nervy v místě, kde vstupují do meziobratlového prostoru). Protože k tomuto jevu často dochází v bedrech, a z bederních obratlů mimo jiné vedou nervy do dolních končetin, bývá tohle možnou příčinou problémů v dolních končetinách od zad. Pokud se jedná vyloženě o útlak nervů, projevuje se to jako brnění. Řešením je odstranit příčinu útlaku nervu, což v tomto případě spočívá v uvolnění stažené oblasti, protažení a hlavně navrácení excentrické funkci páteři.
Léky na bolest zad
Nejlepším lékem na bolest zad je cvičení. To se týká samozřejmě případů, kdy je chronická bolest na svalové úrovni, a je způsobena zvýšeným napětím zádových svalů. Tato hypertonie je zpravidla způsobená nefunkčním nebo málo funkčním svalovým systémem, který se nachází hluboko v břiše. Označení tohoto systému bývá v různých kruzích odlišné, každý pojem má však svůj vlastní význam. Cvičenci a bohužel i trenéři často tyto pojmy chybně zaměňují. Pojďme si tedy uvést význam těchto pojmů na pravou míru:
Core [střed těla]
Jedná se o velmi důležitý svalový systém uložený hluboko v břiše. Je to samotné centrum těchto pojmů. Tento systém tvoří čtyři svalové skupiny:
- diaphragma [bránice]
- diaphragma pelvis [pánevní dno]
- transversus abdominis [příčný sval břišní]
- mm. multifidi
HSSS (hluboký svalový stabilizační systém)
Často se zkracuje na HSS (hluboký stabilizační systém). Jedná se o core, který je rozšířený o velké množství dalších svalů, které se nacházejí v oblasti břicha a zad.
HSSP (hluboký stabilizační systém páteře)
Jde o HSSS rozšířený o pánev, páteř, hlavu, fascie a vazivo.
Tak, a jaké cvičení je tedy vhodné zvolit? No přeci na posílení core, tedy toho úplně nejzákladnějšího systému, který kromě toho, že zabraňuje bolestem zad, má řadu dalších funkcí. Popis takového cviku si můžete přečíst v článku Cviky na bolavá záda.