Stále častějším problémem s páteří bývá bolest svalů za krkem. Je spojena s obtížemi mezi lopatkami, takže doporučuji si přečíst i článek Bolest zad mezi lopatkami. Jestli se vás tento problém týká, může to být stresem, špatným držením těla, nebo i nevhodným pohybem. Problémy s bolestí za krkem se mohou projevit i v dalších částech těla, takže není radno ji podceňovat. Přečtěte si co obnáší, a jak si od ní můžete pomoct.
Poslední aktualizace: 6.12.2020

Příčiny bolesti za krkem
Bavit se budeme o bolesti způsobenou svalovým přetížením. K tomu často dochází z těchto důvodů:
Stres
Ten obecně zvyšuje napětí ve svalech, a tím se podporuje jejich bolestivost. V případě horních fixátorů lopatek je však situace ještě horší, protože přirozená reakce na stres je zdvižení lopatek. Horní fixátory jsou svaly, které lopatku zdvihají vzhůru, jmenovitě se jedná o m levator scapulae [zdvihač lopatky] a horní část m trapezius [sval trapézový]. Zdvižením lopatek se tyto svaly namáhají, a při dlouhodobém stresu se přetíží a pak bolí.
Špatné držení těla
Pokud má člověk permanentně hlavu v předsunu, je to pro krční páteř nadměrná zátěž. To může dále způsobit i přetížení vzpřimovačů v hrudní a nakonec i v bederní oblasti. Člověka předsun hlavy táhne do předklonu, a tím se chybné držení těla prohlubuje. Tento jev je častý u lidí se sedavým zaměstnáním.
Špatný pohyb
Pokud člověk nemá dobré držené těla, projeví se to i na případném sportu. Ten je pak vykonáván pomocí chybných pohybových vzorců, a tím se tyto vzorce upevňují. Což krční páteři moc neprospívá. Zvyšuje se tím i riziko zranění při sportu.
Horní zkřížený syndrom
S bolestí za krkem souvisí také tzv horní zkřížený syndrom. Často se vyskytuje u lidí bez aktivního držení těla, což je opět spojené s nadměrným sezením. Jedná o stav, kdy je dvojce konkrétních svalových skupin přetížená a naopak jiná dvojce ochablá. Tyto dvojce jsou do kříže, odtud je odvozený název. Jedná se o tyto oblasti:
Dvojce přetížených svalů
Za krkem – jde o extenzory krční páteře a horní fixátory lopatky. Přetížené jsou právě ze špatné postruy [držení těla]. Lidé mají hlavu v protrakci [předsunu] a v extenzi [záklonu]. Tato pozice je spojená s flexí hrudníku a zdviženýma ramenama.
Na hrudníku – zde jsou prsní svaly. Přetížení vzniká typicky z práce před tělem např. na pc, kdy jsou ramena v protrakci. K tomuto přetížení mají také tendenci lidé, kteří hodně cvičí prsní svaly, bez patřičného vyvážení tréninku a vhodné techniky. Mezi takové cvičení patří např. kliky nebo benchpress.
Dvojce ochablých svalů
Na krku – flexory krční páteře. Ochablé jsou, protože se nemůžou z důvodu přetížených extenzorů, zapojit. Jedná se tedy opět o špatnou posturu.
Pod lopatkami – tady máme dolní fixátory lopatek, které stahují lopatky směrem dolů. Důvod oslabení je, že se nemají šanci zapojit, když jsou horní fixátory přetížené a vytahují lopatky neustále nahoru. Je to často z práce za pc, kdy lidi mají ramena vyjetá nahoře a vepředu. Ale i obecně ze špatné postury.
Možné problémy
Bolest krční páteře – je dobré vědět, že s předsunem hlavy vzniká významná zátěž na krční páteř aby ji udržela. Je potřeba držet tělo zaosené, tedy hlavu nad hrudníkem, nikoliv před hrudníkem.
Zvýšený tlak na meziobratlové prostory – to může vést k útlaku nervů a tedy i možné brnění, mravenčení, necitlivosti či slabosti oblastí, které jsou z krční páteře inervovány, typicky HK.
Šíření problému – pokud má člověk horní zkřížený syndrom a neřeší ho, můžou vzniknout navazující problémy, jako bolest ramen nebo hrudní páteře, která může jít až do beder.
Odstranění bolesti za krkem
Příčina
Obecně platí, že je lepší řešit příčinu problému než jen důsledky. Mezi metody, které řeší příčinu bolesti patří:
- Autogenní trénink – toto relaxační cvičení je vhodné při přetížení jakýchkoliv svalových skupin. Protože je ale bolest za krkem více spojena se stresem, platí to dvojnásob.
- Cvičení dolních fixátorů – je potřeba zpevnit svaly, které vykonávají opačnou funkci, než přetížené horní fixátory. Cvik, jak zpevnit dolní fixátory jsem popisoval v článku Bolest zad mezi lopatkami. Takže doporučuji přečíst.
- Správné držení těla – je fajn, když se člověk věnuje cvičení, ale je dobré si uvědomit, že když cvičí několik minut denně, tak po zbytek dne je tělo opět v chybném nastavení.
Pokud se ovšem člověk snaží po celý den o správné držení těla, pak je to něco jiného, a výrazně si tím pomáhá.
Jak má tedy takové držení vypadat? Lopatky uvolníme, aby pomocí gravitace klesly dolů, a snažíme se je poslat do šířky. Hlavu držíme nad hrudníkem a temeno hlavy vytahujeme vzhůru.
Je dobré si také upravit pracovní stůl, aby bylo vůbec umožněno dodržovat správné držení těla během práce. Tohle si můžete detailně přečíst v článku Zdravé sezení.
Důsledek
Pokud člověk chce podpořit a urychlit odstranění příčiny bolesti za krkem, může použít tyto podpůrné techniky:
- Strečink – je dobré přetížené svaly opatrně protahovat. Urychluje to jejich regeneraci, čímž se podporuje zmírnění bolesti. Navíc přetížené svaly se zkracují, takže druhou výhodou strečinku je, že jim navracíme jejich fyziologickou délku. Zaměřit bychom se měli jak na horní fixátory lopatek, což je v praxi horní část trapézového svalu, tak na šíjové vzpřimovače.
- Obecně teplo – pokud budete ztuhlé svaly prohřívat, pomůže je to uvolnit. Prohřát se dají např. horkou vanou či sprchou, můžete si zajít do sauny, nebo používat různé hřejivé polštáře. Jen je potřeba myslet na to, že po kvalitním prohřátí nemůžete po svalech chtít žádný výkon. Jsou pak natolik uvolněné, že práce nejsou prostě schopné.
- Masáž – zkuste si občas promasírovat za krkem bolestivé svaly. Můžete použít i míček nebo sensyball (ostnatý míček - ježek). Nebo se můžete objednat k profesionálnímu máserovi.