Systema musculorum [soustava svalová]

Systema musculorum článek

Zde se věnuji anatomii svalů lidského těla. Stejně jako u kosterní soustavy, lze k tomuto článku přistupovat jako k přehledu pojmů. Hierarchické uspořádání je stejné, jen jde o mnohem obsáhlejší práci, protože svalů se v lidském těle nachází podstatně více než kostí. A taktéž u jednotlivých pojmů najdete odkazy na články, kde se o těchto svalech můžete dozvědět více, a to v kontextu problematiky daného článku.

Systema skeletale [soustava kosterní]

Systema skeletale článek

Zde se věnuji anatomii kostře lidského těla. Jde o takový velký přehled pojmů z oblasti kosterní soustavy. Tyto pojmy jsou hierarchicky uspořádané, takže z toho, kde se jednotlivé názvy kostí nacházejí, vyplývají informace o jejich roli v této hierarchii. Hlavní však je, že tyto pojmy (názvy kostí) nesou odkazy na ostatní články, kde se jím věnuji. Můžete se tedy snadno dozvědět kontextuální informace o jednotlivých pojmech.

Lidské tělo – anatomické pojmy

Lidské tělo - anatomické pojmy článek

Ve článcích o zdravotním cvičení se snažím popisovat probíranou problematiku co nejjednodušeji. I přesto se občas hodí pro popis lidského těla použít odborné / latinské výrazy, protože jsou přesné a jednoznačné. Tak jsem se rozhodl sepsat přehled těchto nejpoužívanějších výrazů, pěkně systematicky na jedno místo. Dočtete se, jaké se používá označení rovin či směrů na lidském těle, anatomické názvosloví, i popis pohybů v kloubech.

Správné dýchání

Správné dýchání článek

Dech je důležitá součást našich životů, bohužel často podceňovaná. Přitom správné dýchání nás podporuje v každodenním životě. Pomáhá nám bojovat se stresem, umožňuje správné držení těla, a zdravá záda. Je dobré si uvědomit, že díky dechu žijeme. Správný dech není tak samozřejmý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je dobré mu věnovat pozornost, a trochu přemýšlet, jak vlastně dýcháme. A v neposlední řadě je dobré naučit se správné technice dechu.

Zdravé sezení

Zdravé sezení článek

V dnešní době je sedavý způsob života rozšířenější než kdy dříve. Ať už z důvodu zaměstnání, nebo jen pohodlnějšího života. Bohužel dlouhodobé sezení je jeden z nejhorších stereotypů, které můžeme našemu tělu způsobit. Je tedy dobré ho co nejvíce omezit, a místo toho nahradit přirozeným a zdravým pohybem. Pokud si to však nemůžeme dovolit, např. proto, že sedíme v práci, je dobré se naučit, jak zdravě sedět.

Bolest za krkem

Bolest za krkem článek

Stále častějším problémem s páteří bývá bolest svalů za krkem. Je spojena s obtížemi mezi lopatkami, takže doporučuji si přečíst i článek Bolest zad mezi lopatkami. Jestli se vás tento problém týká, může to být stresem, špatným držením těla, nebo i nevhodným pohybem. Problémy s bolestí za krkem se mohou projevit i v dalších částech těla, takže není radno ji podceňovat. Přečtěte si co obnáší, a jak si od ní můžete pomoct.

Bolest zad mezi lopatkami

Bolest zad mezi lopatkami článek

Bolest zad mezi lopatkami je jeden z těch častějších problémů se zády, i když na úplné špici se drží jiné oblasti. Týká se hodně lidí se sedavým zaměstnáním, či způsobem života. Takže nejen povolání z kanceláří, řidičů apod., ale i lidí, kteří tráví hodně času u televize či jinými sedavými činnostmi. Druhou ohroženou skupinou jsou cvičenci ve fitness centrech, protože se tam často učí posilovat mezilopatkové svaly koncentrickým způsobem, což vede právě k jejich bolesti. Pojďme se na tuto problematiku a způsoby jak ji řešit podívat blíže.

Cviky na bolavá záda

Cviky na bolavá záda článek

Pokud člověka bolí záda z důvodu přetížených zádových svalů, je cvičení ideální volbou, jak tento problém řešit. Cvičení totiž odstraňuje samotnou příčinu bolesti. Ostatní možnosti jako jsou analgetika, mastičky apod odstraňují pouze důsledek, takže jako doplněk ke cvičení můžou být fajn, ale samy o sobě jádro problému nevyřeší. Je dobře, že hodně lidí už toto pochopilo. Nicméně se stává, že když se člověk rozhodne pro cvičení na bolavá záda, tak ne vždy nalezne informace, které mu s tím pomůžou. Ať už u odborníka, nebo hledáním návodů na internetu. A tak jsem si dovolil sepsat vlastní článek, kde poměrně dopodrobna popisuji techniku cviku na bolavá záda.

Diastáza

Diastáza článek

Diastáza je problém, který se týká břicha, a je nejen estetický, ale především funkční. Jedná se o rozestup břišních svalů, konkrétně m. rectus abdominis [přímý sval břišní]. K tomuto rozestupu dochází nejčastěji v oblasti mezi processus xiphoideus [mečovitý výběžek] na hrudní kosti a pupíkem. Může se objevit i jinde, např pod pupíkem, což je varianta se kterou se hůře pracuje, ale naštěstí je méně častá. Diastáza není přirozený stav, a je potřeba ji řešit. Výjimkou jsou těhotné ženy a malé děti. U těchto skupin jde o fyziologický jev. U těhotných je potřeba, aby se břišní svaly rozestoupily k vůli růstu plodu. U malých dětí se během jejich vývoje diastáza sama zatáhne díky aktivitě břišních svalů. Ale pokud se objeví u dospělých, není to v pořádku. Pojďme se podívat na tuto problematiku trochu blíže.

Bolest svalů

Bolest svalů článek

Bolest svalů zažil v životě asi každý z nás. Pokud se jedná o krátkodobou bolest, nejedná se o nic vážného. Tu zažíváme, když tělo zatížíme nezvyklým pohybem nebo intenzitou. Je to způsobeno zvýšenou koncentrací laktátu, který netrénované tělo nestíhá odbourávat. Na druhý den nás pak svaly pálí. Během pár dní bolest vymizí a všechno se vrátí k normálu. Pokud je však bolest dlouhodobá, tak se už jedná o stav, který je potřeba řešit. Něco málo k této chronické bolesti si povíme v tomto článku.

Přejít nahoru